Regulamin porządku domowego
REGULAMIN PORZĄDKU DOMOWEGO
w zasobach mieszkaniowych Straszęcińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
I. ZASADY OGÓLNE
§ 1.
Budynki i ich otoczenie oraz urządzenia na terenie osiedla stanowią własność prywatną wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych i nie mieszkalnych.
§ 2.
1. Postanowienia Regulaminu mają na celu ochronę mienia Spółdzielni, utrzymanie bezpieczeństwa, higieny, estetyki budynków i terenów zielonych, oraz zabezpieczenie warunków zgodnego współżycia mieszkańców i użytkowników lokali.
2. Użytkownik lokalu jest odpowiedzialny za przestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu przez wszystkie osoby z nim zamieszkałe (członków rodziny, domowników, podnajemców, gości itp.).
3. Przepisy Regulaminu określają obowiązki administracji Spółdzielni, użytkowników lokali i wszystkich mieszkańców.
II. UTRZYMANIE W NALEŻYTYM STANIE TECHNICZNYM BUDYNKÓW, URZĄDZEŃ I INSTALACJI ORAZ MIESZKAŃ.
A. OBOWIĄZKI ADMINISTRACJI STRASZĘCIŃSKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ
§ 3.
Administracja Spółdzielni zobowiązana jest do:
1. Protokolarnego przekazania członkom i najemcom lokali w stanie technicznym zdatnym do użytku, za wyjątkiem lokali nabywanych poza Spółdzielnią.
2. Dbania o stan techniczny i sanitarno – porządkowy budynków oraz ich otoczenia, terenów zielonych wraz z wyposażeniem w małą architekturę i infrastrukturę techniczną.
3. Wyposażenia budynków w oznakowanie numerów porządkowych.
4. Protokolarnego odbioru lokalu w przypadkach przekazania lokalu do Spółdzielni.
5. Administracja Spółdzielni uprawniona jest do kontrolowania urządzeń i instalacji w lokalach oraz ich stanu techniczno – sanitarnego pod względem zagrożenia mienia i życia mieszkańców. Po bezskutecznym wezwaniu o udostępnienie mieszkania jest zobowiązana przymusowo wejść do mieszkania wraz ze służbą porządkową.
B. OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKÓW LOKALI I MIESZKAŃCÓW
§ 4.
Przydzielony (sprzedany) lokal może być używany wyłącznie na cele określone zgodnie z jego przeznaczeniem. Wynajmujący winni zawiadamiać Spółdzielnię o ilości osób zameldowanych w lokalu, co jest niezbędne do ustalenia wysokości należnych opłat.
§ 5.
1. Użytkownik jest zobowiązany dbać o należytą konserwację zajmowanego lokalu i innych przynależnych do tego lokalu pomieszczeń a w szczególności konserwować i wymieniać urządzenia techniczno – sanitarne (kuchnie gazowe, piece 2-funkcyjne, zlewozmywak, wanna, umywalki, baterie czerpalne, syfony, wężyki odpływowe, kaloryfery), oraz dbać o stolarkę okienną.
2. Wykonywać bieżąco naprawy wewnątrz lokali określone w Regulaminie określającym obowiązki SSM oraz użytkowników w zakresie napraw wewnątrz lokalu i zasad rozliczeń Spółdzielni z członkami zajmującymi lokale.
3. Użytkownik (właściciel lokalu) zobowiązany jest do wykonywania zaleceń wydanych w wyniku przeglądów i kontroli instalacji i urządzeń.
§ 6.
1. Zabrania się bez wiedzy Administracji dokonywania zmian wewnątrz i na zewnątrz lokali – stawiania i rozbierania ścianek działowych, zmiana usytuowania lub wprowadzenie dodatkowych drzwi, dokonanie zmian polegających na przebudowie balkonów, zakładanie krat w oknach lub drzwiach, instalowanie dodatkowych lub przemieszczanie istniejących przyborów gazowych, oraz dokonywanie innych zmian mogących naruszać konstrukcję budynku i elewację.
2. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek zmian na tablicach rozdzielczych prądu elektrycznego, instalacji domofonowych i innych instalacjach znajdujących się w pomieszczeniach wspólnego użytku.
3. W przypadku stwierdzenia ulatniania się gazu należy natychmiast zawiadomić Pogotowie Gazowe Zakładu Gazowniczego (oddział PGNiG w Dębicy).
4. W piwnicach nie wolno instalować dodatkowych punktów światła, ani żadnych dodatkowych odbiorników urządzeń elektrycznych.
5. Za wszelkie szkody powstałe z winy osób zamieszkałych w obrębie danego lokalu mieszkalnego (np. zalanie mieszkań spowodowane niedokręcenie kranu czy pęknięciem przewodu wodnego w WC) pełną odpowiedzialność materialną ponosi właściciel lokalu.
6. Montaż urządzeń wystających poza obręb elewacji takich jak klimatyzatory czy anteny TV wymaga uzyskania zgody Zarządu SSM.
§ 7.
1. Wszyscy mieszkańcy zobowiązani są do przestrzegania porządku i czystości w klatkach schodowych, korytarzach, w piwnicach oraz na zewnątrz budynku.
2. Zabrania się wyrzucać przez okna i balkony śmieci, niedopałków itp., wykładać na parapetach okien pożywienia dla ptaków ze względu na brudzenie przez nie ścian domów, chodników i ubrań przechodniów.
3. Śmiecie i odpadki domowe należy wynosić do kubłów znajdujących się w zbiorczych stanowiskach zbiórki odpadów, zabrania się ich umieszczania w podręcznych koszach na śmieci. W przypadku rozsypania wynoszonych śmieci lub rozlania płynów, użytkownik obowiązany jest uprzątnąć zanieczyszczone miejsce. Nie wolno wystawiać worków ze śmieciami (odpadami) na klatkach schodowych i pod drzwiami.
4. Nie należy wyrzucać do kubłów na śmieci makulatury, pieczywa itp. surowców wtórnych, ale gromadzić je w specjalnych pojemnikach znajdujących się w obrębie zbiorczego stanowiska zbiórki odpadów socjalnych. Należy stosować segregację odpadów wg określonych postanowień Rady Gminy Żyraków.
5. Nasadzanie drzew i krzewów oraz organizowanie dodatkowych rabat należy uzgodnić z administracją SSM.
§ 8.
1. Urządzenia sanitarne w lokalach powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem i utrzymane w należytej czystości i drożności.
2. Krany wodociągowe powinny być zawsze dokręcone w celu zabezpieczenia mieszkań przed zalanie. Na te sprawy należy zwracać uwagę szczególnie w przypadkach przerwy w dostawie wody, w tym celu wszystkie odpływy w wannach, pralkach, umywalkach i zlewozmywakach w okresie ich nieużywania powinny być otwarte (odkorkowane).
3. Do muszli ustępowych nie wolno wrzucać popiołu, śmieci, kości, szmat, obierzyn, odpadów stałych (np. zużyte podpaski, opakowania foliowe itp.), gdyż powodują one zatykanie przewodów kanalizacyjnych.
4. Trzepanie dywanów, chodników, odzieży i pościeli może odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych w czasie od godz. 8.00 – 20.00 z wyjątkiem niedziel i dni świątecznych. Zabrania się trzepania z balkonów i okien (z wyjątkiem parteru), oraz na klatkach schodowych.
§ 9.
1. Zobowiązuje się użytkowników lokali, aby ewentualne skrzynki lub doniczki na kwiaty były odpowiednio i bezpiecznie zamocowane od wewnątrz a nie na zewnątrz balkonu chroniąc je przed upadkiem i przeciekaniem poniżej.
2. Podlewanie kwiatów na balkonach powinno odbywać się z umiarem tak, aby strugi wody z ziemią nie ściekały po murze niszcząc elewację i brudząc położone niżej okna i balkony.
3. W okresie zimowym należy usuwać śnieg z balkonów.
4. Opieka nad trawnikami, kwietnikami, drzewami, krzewami, urządzeniami placów zabaw oraz ławkami powinna być troską wszystkich mieszkańców osiedla. Z terenów przyblokowych można korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem – w szczególności na terenach urządzonej zieleni nie wolno urządzać boisk i placów gier.
5. Z pralek domowych i innych głośnych urządzeń należy korzystać w sposób nie zakłócający spokoju sąsiadów najlepiej nie używając ich w porze ciszy nocnej od godz. 22.00 do 6.00 rano.
III. UŻYTKOWANIE PIWNIC W BLOKACH SSM
§ 10.
1. Piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu, przy czym numer zajmowanej piwnicy odpowiada numerowi lokalu. Użytkownik lokalu nie może domagać się przyznania więcej niż jednej piwnicy.
2. Główne wejście do pomieszczeń piwnicznych powinno być zamykane, a dostęp do tych pomieszczeń zapewnia Administracja na zasadach obopólnie uzgodnionych z mieszkańcami.
3. Przy korzystaniu z piwnic użytkownicy zobowiązani są do przestrzegania porządku i przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W szczególności niedozwolone jest przechowywanie w piwnicach paliw, materiałów wybuchowych i łatwopalnych, cuchnących, żrących i używanie otwartego ognia np. świece, zapalniczki itp.
4. Użytkownicy nie mogą przechowywać w korytarzach piwnic żadnych przedmiotów ani nimi zastawiać wnęk i przejść.
5. W piwnicach zabrania się przechowywania motocykli i skuterów posiadających silnik spalinowy.
6. Użytkownik lokalu do którego dowieziono jakiekolwiek przedmioty lub artykuły, których rozładunek spowodował zanieczyszczenie terenów przyblokowych klatek lub piwnic, zobowiązany jest do usunięcia powstałych zanieczyszczeń i ich posprzątanie.
7. Użytkownik zobowiązany jest chronić przed zniszczeniem urządzenia techniczne znajdujące się w piwnicach należących do ich lokalu (np. wodomierze, zawory wodociągowe itp.) i umożliwić każdorazowo dostęp do tych urządzeń osobie upoważnionej przez Administrację SSM lub pracownikom przedsiębiorstw (wodociągowych, gazowych, energetycznych itp.).
8. Należy udostępnić piwnicę w celu kontroli przeciwpożarowej, deratyzacji i dezynfekcji.
IV. BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE
§ 11.
W celu uniknięcia zagrożeń powstania pożaru w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych zabrania się:
1. Ustawiania piecyków, kuchenek elektrycznych i innych urządzeń grzejnych na podstawach palnych jak np. drewniane podłogi, stoły meble itp.
2. Pozostawiania bez nadzoru palących się kuchenek, piecyków gazowych, włączonych do sieci kuchenek elektrycznych, żelazek, piecyków elektrycznych itp. Należy zastosować się do instrukcji obsługi tych urządzeń.
3. Wchodzenia z otwartym ogniem do pomieszczeń w których istnieje podejrzenie obecności ulatniającego się gazu, jak również zapalania w tych pomieszczeniach zapałek, zapalniczek, świec, światła elektrycznego. Pomieszczenia te winny być odpowiednio przewietrzane.
4. Pozostawiania dzieci bez dozoru osób starszych w czasie palenia się kuchenek i piecyków gazowych, elektrycznych.
5. Pozostawiania zapałek oraz pozwalania dzieciom na zabawę zapałkami i innymi materiałami palnymi i wybuchowymi.
6. Składania i przechowywania w pomieszczeniach lokali i piwnicach materiałów łatwopalnych.
7. Zakładania prowizorycznych instalacji elektrycznych, oraz dokonywania we własnym zakresie napraw instalacji elektrycznych.
8. Reperowania spalonych bezpieczników drutami – w miejsce przepalonych należy zamontować nowe bezpieczniki.
9. Włączania do jednego gniazdka sieci elektrycznej kilku odbiorników elektrycznych (żelazko, telewizor, komputer, piecyk itp.) których jednoczesne działanie może wywołać przeciążenie sieci.
10. Palenia papierosów oraz używania otwartego ognia na strychach, w piwnicach, klatkach schodowych, pomieszczeniach garażowych, na balkonach, oraz w innych miejscach wskazanych przez Administrację SSM.
11. Zabronione jest grillowanie na balkonach bloków mieszkalnych.
§ 12.
1. Wszelkie instalacje gazowe i elektryczne jak również ich naprawy mogą być wykonywane tylko przez właściwe przedsiębiorstwa, lub osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
2. Przewodów do gazu nie wolno używać do uziemiania urządzeń elektrycznych i radiofonicznych.
3. Przewody do gazu powinny być odpowiednio zabezpieczone przed rdzewieniem. W żadnym przypadku przewody do gazu nie powinny się stykać z przedmiotami, które mogą spowodować ich uszkodzenie.
§ 13.
W razie pożaru bez względu na jego rozmiar należy natychmiast zawiadomić telefonicznie straż pożarną (Tel. 998), najbliższy posterunek policji (Tel. 997) i administrację SSM wskazując dokładnie miejsce pożaru.
V. WARUNKI WSPÓŁŻYCIA MIESZKAŃCÓW
§ 14.
1. Warunkiem zgodnego współżycia mieszkańców osiedla jest wzajemna wyrozumiałość, tolerancja, pomoc i nie zakłócanie sobie spokoju w życiu codziennym.
2. Należy przestrzegać, aby zabawy dzieci nie odbywały się obok śmietników, w klatkach schodowych, w piwnicach i ich korytarzach, jezdniach itp.
3. Za szkody wyrządzone przez niewłaściwe zachowanie się dzieci (brudzenie ścian, niszczenie urządzeń, i instalacji tak na placach zabaw jak i w budynkach, oraz niszczenie zieleńców, krzewów, kwiatów, drzew i inne wyrządzone szkody odpowiedzialni są rodzice
4. Wszelkie szkody wyrządzone przez najemców lokali obciążają właścicieli lokali – Zarząd SSM będzie kierował swoje roszczenia do właścicieli lokali mieszkalnych
§ 15.
1. W godz. od 22.00 do 6.00 obowiązuje cisza nocna. Aparatów radiowych, telewizyjnych i innych urządzeń nie należy nastawiać zbyt głośno a szczególnie w godzinach ciszy nocnej. Głośne prace porządkowo – remontowe można wykonywać tylko do godz. 20.00 a szczególnie uciążliwe do godz. 18.00.
2. Imprezy domowe i towarzyskie mogą być głośne na tyle, aby nie zakłócały spokoju sąsiadom.
§ 16.
1. W mieszkaniach można trzymać pojedyncze ilości psów i kotów, o ile zwierzęta te nie zagrażają zdrowiu i nie zakłócają spokoju a ich posiadacze przestrzegają wymogów sanitarno – porządkowych. Należy stosować w tym zakresie uchwały Rady Gminy Żyraków.
2. Nie dozwolone jest trzymanie jakichkolwiek zwierząt lub ptactwa w piwnicach, na strychach, pomieszczeniach gospodarczych oraz w pomieszczeniach wspólnych budynku.
3. Psy domowe należy wyprowadzać na smyczy ze względu na bezpieczeństwo ludzi, również w celu zapobiegania szkodom w zieleni, kwiatach i drzewach. Zabrania się wprowadzania psów na trawniki w pobliżu okien i balkonów budynków, na teren placów zabaw i piaskownic. Właściciel psa jest zobowiązany do uprzątnięcia odchodów swojego psa pod rygorem mandatu karnego.
§ 17.
1. Nie należy zapuszczać w celach kontrolnych i naprawczych silników samochodowych i motocyklowych przed budynkami, ora z włączać alarmów przed wejściem do samochodów i w porze ciszy nocnej.
2. Motocykli, rowerów, wózków i sanek nie należy przechowywać w klatkach schodowych ani w korytarzach piwnic ze względu na tarasowanie przejść i brudzenie podłóg i ścian.
3. Miejsca postojowe i parkingi przyblokowe przeznaczone są do parkowania sprawnych technicznie samochodów osobowych. Zabrania się całkowicie parkowania samochodów dostawczych i ciężarowych wykorzystywanych do celów zarobkowych, jak również trwale uszkodzonych (tzw. wraków samochodowych).
4. Nie wolno zastawiać dróg pożarowych wszelkimi pojazdami.
5. Na miejscach oznaczonych dla osób niepełnosprawnych i inwalidów parkować mogą wyłącznie osoby uprawnione (posiadające kartę parkingową).
§ 18.
1. Mieszkańcy powinni przestrzegać zamykania drzwi wejściowych do klatki schodowej szczególnie w okresie obniżonych temperatur. Nie należy otwierać drzwi osobom nieznanym.
2. Zabrania się wychodzenia na dach budynku oraz montowania na dachach jakichkolwiek anten, urządzeń teletechnicznych i radiowo telewizyjnych.
3. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w klatkach schodowych budynków, w piwnicach i na placach przyblokowych.
4. Palenie papierosów na balkonach jest obciążone możliwością zastosowania art. 144 Kodeksu Cywilnego przez sąsiada/osobę wobec palącego (tzw. immisja pośrednia) – w tej sytuacji Zarząd SSM odradza palenie papierosów na balkonach bez wcześniejszego uzgodnienia z bezpośrednim sąsiadem.
5. Zabrania się bez zgody Administracji SSM instalowania neonów, reklam, szyldów, anten TV SAT i innych na budynkach i terenie osiedla SSM.
VI. UWAGI KOŃCOWE
§ 19.
1. Uwagi i zażalenia na działalność Administracji SSM, oraz zażalenia dotyczące nie przestrzegania niniejszego regulaminu wszyscy użytkownicy lokali mogą zgłaszać Radzie Nadzorczej i Zarządowi Spółdzielni.
2. W stosunku do właścicieli i użytkowników lokali nie przestrzegających postanowień niniejszego regulaminu będą stosowane upomnienia lub kierowane wnioski o ukaranie w drodze kodeksu wykroczeń jak również postępowanie wewnątrz spółdzielcze z pozbawieniem członkostwa w Spółdzielni włącznie.
§ 20.
1. Wyciąg z regulaminu w sprawach bezpośrednio związanych z warunkami zamieszkania i ochrony mienia należy wywiesić w klatkach schodowych budynków celem powiadomienia mieszkańców i użytkowników lokali.
2. Regulamin niniejszy zastępuje postanowienia „Regulaminu porządku domowego” z dnia 19.03.1994 r.
3. Regulamin niniejszy został zatwierdzony Uchwałą Zarządu Spółdzielni (zał. nr 1) i Rady Nadzorczej SSM (zał. nr 2)